کروبیان آسمان اخبار جایزه سریال برنامه

کروبیان: آسمان اخبار جایزه سریال برنامه سینمایی جدول پخش تلویزیون

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری نگاهی دیگر به شکایت یک ترانه‌سرا از سه خواننده

تا امروز تقریبا همه اعتقاد بودند کپی‌رایت در کشور عزیزمان ایران معنا ندارد؛ در دنیای ادبیات و هنر نیز هرگاه اثر فردی بدون اجازه او مورد استفاده قرار می‌گرفت، وا

نگاهی دیگر به شکایت یک ترانه‌سرا از سه خواننده

نگاهی دیگر به شکایت یک ترانه سرا از سه خواننده

عبارات مهم : ایران

تا امروز تقریبا همه اعتقاد بودند کپی رایت در کشور عزیزمان ایران معنا ندارد؛ در دنیای ادبیات و هنر نیز هرگاه اثر فردی بدون اجازه او مورد استفاده قرار می گرفت، تصویر العمل ها عموما به انتشار اعتراض صاحب اثر در رسانه ها محدود می شد و وجه قانونی پیدا نمی کرد. ولی یک خبر، خیلی تامل ها ایجاد کرد و تصورها را عوض کردن داد.

حق نشر، حق تکثیر یا کپی رایت Copyright مجموعه ای از حقوق انحصاری است که به ناشر یا پدیدآورنده یک اثر منحصربه فرد تعلق می گیرد و حقوقی از قبیل نشر، تکثیر و الگوبرداری از اثر را مشمول بر می شود. دو کنوانسیون مهم بین المللی در زمینه حق نشر وجود دارند، کنوانسیون برن جهت حمایت از آثار ادبی و هنری و کنوانسیون جهانی حق نشر Universal Copyright Convention. ولی کشور عزیزمان ایران تا امروز در هیچ یک از این کنوانسیون ها حضور ندارد و درواقع خود را به رعایت قانون کپی رایت ملزم نمی داند.

شاید بتوان گفت، تنها اقدامی که جهت حفظ حقوق صاحب اثر در کشور عزیزمان ایران انجام شده است تصویب «قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان» هست. این قانون در سال ۱۳۴۸ به تصویب مجلس شورای ملی وقت که در سال ۱۳۸۹ اصلاحیه این قانون به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. با این حال با وجود آن چه ناکارآمدی این قانون، تناقض های موجود در رویکردها و نیز فقدان انگیزه و اراده ی مورد نیاز توصیف می شد، کمتر به احقاق حق مؤلف و مصنف در کشور عزیزمان ایران باور وجود داشته است.

از نظر قانون یادشده به مولف و مصنف و هنرمند «پدید آورنده» و به آنچه از راه دانش یا هنر و یا ابتکار آنان پدید می آید، بدون در نظر گرفتن طریقه یا روشی که در بیان و یا ظهور و یا ایجاد آن به کار رفته هست، «اثر» اطلاق می شود.

«شعر و ترانه و سرود و تصنیف که به هر ترتیب و روش نوشته یا ضبط یا نشر شده است باش.» جزء آثاری هستند که مورد حمایت این قانون قرار می گیرند.

بر اساس قانون حمایت، حقوق مؤلفان و مصنفان و بازیگران و صورت های معروف از مجموعه قوانین و مقررات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «هرکس تمام یا قسمتی از اثر دیگری را که مورد حمایت این قانون است به نام خود یا به نام پدید آورنده بدون اجازه او یا عامداً به شخص دیگری غیر از پدیدآورنده نشر یا پخش یا عرضه کند، به حبس تادیبی از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.»

تاکنون موارد بسیار زیادی دیده شده است که صاحب اثر از استفاده اثرش بدون اجازه او شکایت داشته، ولی همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، این شکایت ها معمولا به اعتراض صاحبان اثر در رسانه ها و اینترنت منجر می شد و برخورد قانونی در این زمینه صورت نمی گرفت. در این بین یا خود صاحبان اثر به دنبال راه کارهای قانونی نمی رفتند، یا نمی دانستند با وجود اینکه در کشور عزیزمان ایران «کپی رایت» رعایت نمی شود، قانون دیگری در این زمینه وجود دارد.

با خبری که امروز مبنی بر شکایت یک ترانه سرا از سه خواننده منتشر شد و در آن اعلام شده است بود این سه خواننده به علت دزدی ادبی به دو سال حبس تعزیری محکوم شدند، می توان گفت اقدام به نسبت بدیعی (با توجه به شرایط شاکی) در فرهنگ و هنر کشور انجام شده است است که انگار پیامی هم با خود دارد.

امروز خبری در بعضی سایت ها منتشر شد مبنی بر اینکه «علی لهراسبی، سینا سرلک و رضا صادقی (خواننده) به اتهام همکاری در دزدی ادبی از سوی شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت پایتخت کشور عزیزمان ایران گناهکار آشنا شدند که رای صادره جهت این سه خواننده مطرح و مردمی تحمل دو سال حبس تعزیری است».

در ادامه این خبر آمده، «علی لهراسبی و رضا صادقی ترانه «سوغاتی» از اردلان سرفراز را خوانده و منتشر کرده بودند؛ قطعه «برخیز» با صدای سینا سرلک که به عنوان یکی از قطعات سریال پربیننده شهرزاد انتشار یافته بود نیز در گذشته با صدای ابراهیم حامدی و با نام محتاج انتشار یافته بود که سروده اردلان سرفراز هست. اردلان سرفراز با وکالت صالح دادگر پیگیری های مورد نیاز را انجام داده هست. این پرونده در دادگاه فرهنگ و رسانه بررسی و منجر به صدور کیفرخواست شده. سپس به شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کارکنان دولت ارجاع و نهایتا رای صادر شده است خبر از محکومیت این سه خواننده داشته است».

البته در تصویر العمل بازیگران و صورت های معروف یادشده این طور مطرح شد که به علت هایی، اطلاع دقیق از احضار صورت نگرفته و حکم نیز غیابی صادر شده است است.

در این گزارش، قاعدتا صلاحیت و نیز نیت قضاوت در این زمینه وجود ندارد و سه متشاکی نامبرده نیز از بازیگران و صورت های معروف ارزنده ی کشور آشنا می شوند که زیاد به نظر می رسد در یک موقعیت، غافلگیر شده است اند. با این حال، توصیه در این است که بازیگران و صورت های معروف یادشده، خود از کسانی هستند که طبعا شرایط مشابه را اگر جهت آثار خودشان رخ دهد نمی پسندند و احتمالا بارها هم با این شرایط مواجه شده، صرفا آزرده شده است و چندان امیدی به پیگیری عنوان نداشته اند.

چند سال پیش در موردی مشابه علیرضا طبایی –شاعر- در سال ۱۳۸۵ نسبت به «استفاده مثله شده است از شعرش» در موسیقی فیلم «میم مثل مادر» اعتراض کرده و گفته بود: «اعتراض و گله ی خود را اعلام می دارم و انتظار دارم هرگونه که شایسته هست، نسبت به احقاق حقی که تضییع شده است هست، اقدام شود. این اعتراض را لطفا به گوش کسانی که مسؤول کار هستند، برسانید.»

او اظهار کرده بود: «سؤالم از مسؤولان فیلم این است که در روزگاری که باید جهت حاصل اندیشه و حس و درک هنری ارزش قایل شویم و حقوق بازیگران و صورت های معروف را محترم بدانیم، آیا شایسته است که همین بلا بر سر این فیلم و حاصل دسترنج دوستان بیاید؟»

در آن زمان، تهیه کننده و دیگر دست اندرکاران فیلم یادشده، به این سخنان واکنشی نشان نداده، ترجیح دادند سکوت کنند.

در مورد تازه نیز این پرسش مطرح است که اگر خوانندگان فعال در کشور نیز از اثرشان بدون اطلاع و اجازه در جایی استفاده شود، چه حسی خواهند داشت و چه واکنشی نشان خواهند داد؟

به هر حال، در ادامه جریان شکایت سرفراز از این سه خواننده، رضا صادقی در مصاحبه خود با ایسنا اظهار کرد: « تا جایی که من پرس و جو و اطلاع پیدا کرده ام خود آقای سرفراز در این کار زیاد مداخله نداشته هست، بلکه برادرش با وکالتی که از او دارد اقدام به شکایت کرده است.»

با توجه به اینکه اردلان سرفراز مقیم کشور عزیزمان ایران نیست، در یک نگاه کلی این عنوان نشان داد پیگیری حقوق یک اثر با وجود اینکه به وسیله صاحب اثر انجام نشد، توانست به نتیجه برسد که در نوع خود اتفاق جدیدی در این زمینه به نظر می آید.

شاید این عنوان بتواند روزنه امیدی را باز کند تا در کشور عزیزمان ایران نیز مانند سایر کشورهایی که دارای «کپی رایت» هستند، حقوق صاحب اثر کامل رعایت شود و دیگر کسی اعتقاد نباشد در کشور عزیزمان ایران این «حق» معنا ندارد.

نگاهی دیگر به شکایت یک ترانه‌سرا از سه خواننده

ایسنا

واژه های کلیدی: ایران | قانون | اعتراض | اعتراض | قانونی | خواننده | خواننده | بازیگران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog