کروبیان آسمان اخبار جایزه سریال برنامه

کروبیان: آسمان اخبار جایزه سریال برنامه سینمایی جدول پخش تلویزیون

گت بلاگز وب‌گردی ترامپ چگونه امیر قطر را خشمگین کرد؟ ، سناریوی آمریکایی براندازی در قطر،

اولین نشانه‌های شکست توطئه‌های ریاض مبتنی بر ایجاد اجماع عربی – اسلامی – صهیونیستی به رهبری آمریکا جهت کارها خصمانه و منزوی کردن کشور عزیزمان ایران در حالی

ترامپ چگونه امیر قطر را خشمگین کرد؟ ، سناریوی آمریکایی براندازی در قطر،

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، با گذشت حدود دو و نیم سال از آشتی مصلحتی عربستان سعودی با قطر، که در پی بحران خروج سفرا از کشورهای یکدیگر در مارس ۲۰۱۴ به وقوع پیوست، مناسبات موجود بین دو طرف به صورت آتش زیر خاکستر باقی نماند و بار دیگر در شرایط بی سابقه ای زبانه کشید، تا جایی که بسیاری اعتقاد دارند این مناسبات به مرحله ای بی بازگشت وارد شده است هست.

عبارات مهم : ایران
سفر دونالد ترامپ مدیر جمهور آمریکا عامل مهم اوج گرفتن دشمنی ها و درگیری ها میان قطر با عربستان بود که در پی آن موجی از بیانات انتقادآمیز و خصمانه از سوی بعضی دیگر از کشورهای عربی از جمله امارات ، بحرین و مصر بر ضد دوحه ایجاد شد. به این ترتیب نخستین نشانه های شکست توطئه های ریاض مبتنی بر ایجاد اجماع عربی – اسلامی – صهیونیستی به رهبری آمریکا جهت کارها خصمانه و منزوی کردن کشور عزیزمان ایران در حالی بروز پیدا کرد که هنوز ترامپ سفر خود را به آخر نبرده و به کاخ سفید پا نگذاشته هست.

صرف نظر از صحت ادعاهای مطرح شده است در قطر مبنی بر هک شدن رسانه های این کشور و هک شدن سایت توئیتری که از احضار سفرای این کشور در ریاض و کویت و منامه و ابوظبی و قاهره خبرداده بود و بعدها به وسیله حاکمیت قطر تکذیب شد، ولی رسانه های وابسته به عربستان و دیگر کشورهای عربی منطقه همین خط تنش آفرینی را دنبال کرده و بیانات منسوب به امیر سابق قطر مبنی بر توطئه به همراه معمر القذافی رهبر معدوم لیبی جهت براندازی حاکمیت پادشاهی عربستان را بازنشر کرده و گزارش هایی را منتشر کردند مبنی بر اینکه که قطر از مدت ها پیش تاکنون امکانات خود را در خدمت گروه های افراطی قرار داد و تلاش داشته در پی خیزش های عربی برگه های منطقه ای را به هم بزند. عربستان سعودی همچنین سایت های خبری مطرح قطری را در خاک خود فیلتر کرد تا اوج کارها خصمانه میان دو طرف را نشان دهد. رسانه های قطر این عنوان را فریب رسانه ای اعمال شده است از سوی شبکه های وابسته به ریاض و ابوظبی توصیف و آن را در جهت انگیزه مستحکم آنها جهت توهین به قطر ارزیابی کردند.

قطر نیز به دنبال بهره برداری از امپراتوری رسانه ای خود جهت فشار عربستان سعودی بویژه از ناحیه این نشست بوده هست. به همین علت بود که رسانه های وابسته به قطر از جمله شبکه الجزیره اقدام به تمسخر ریاض کرده و آن را کارگاهی فوق العاده جهت تجهیز و آماده سازی استقبال از ترامپ توصیف کرده و نسبت به جدیت و نتیجه بخشی نشست ها و صحبت های صورت گرفته در جریان این مراسم ابراز تردید کرده و آن را در جهت منافع اسرائیل توصیف کردند.

تبادل اتهامات رسانه های قطر و عربستان

رویکرد رسانه ای قطر در مخالفت با عربستان تا جایی پیش رفت که یکی از روزنامه های این کشور در آستانه برگزاری نشست سران در ریاض مقاله ای را از محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشور عزیزمان ایران در انتقاد از این نشست منتشر کردند. همچنین مسئولان رسمی قطر هم وقت با انجام سفر ترامپ از رویکردهای عربستان و امارات به شدت انتقاد کردند. بیانات امیر قطر در رسانه ها و خبرگزاری دولتی قطر در همگرایی با کشور عزیزمان ایران که البته بعدا تکذیب شد، نیز – گرچه نشان دهنده عوض کردن مواضع کشور در قبال کشور عزیزمان ایران نیست وتنها جهت انتقام جویی از سران ریاض مطرح می شود- مزید بر علت شد تا زبانه های اختلاف میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به صورت بی سابقه ای به آسمان بلند شود.

ادعای رهبری عربستان بر دنیا اسلام و تصویر العمل هایی ترکیه و قطر

همان طور که آینده نگری می شد قطر و همچنین ترکیه نمی توانند عربستان را به عنوان ایستگاه اولیه سفرهای دوره ای حاکمان کاخ سفید به رسمیت بشناسند و ملک سلمان را به عنوان سردمدار کشورهای عربی و اسلامی بپذیرند. ریاض با هزینه های صدها میلیاردی که از جیب ملت خود در این سفر متقبل شد، تلاش داشت پروژه خود مبنی بر رهبری کشورهای عربی و اسلامی را با جلب حمایت همه جانبه ترامپ یک گام دیگر جلوتر ببرد. به نظر می رسد خوی قدرت طلبی حاکمان ریاض منحصر در حد و مرزهای جغرافیایی این کشور نشده و حاکمان بلندپروازی نظیر محمد بن سلمان تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا بتوانند خود را به عنوان رهبر کشورهای عربی و اسلامی منطقه نشان دهند. به همین جهت بود که تنها هدایای شخصی ملک سلمان به دونالد ترامپ که تأکید کرده بود به شخص ترامپ تخصیص داده شده است دارد و بعد از آخر ریاست جمهوری وی نیز نباید به موزه های آمریکا برود، حدود یک و نیم میلیارد دلار هست.

بزرگترین رشوه بین المللی تاریخ در حالی زیر چتر رسانه های منطقه ای و بین المللی جابه جا می شود که نگاهی به اوضاع مالی و اقتصادی عربستان و بحرانی که این کشور با آن دست به گریبان هست، نشان می دهد که ریاض نیاز مبرمی به بهره مندی از حمایت های کاخ سفید جهت خروج از بحران و بازگشت به رهبری دنیا عرب دارد، طبعاً این عنوان با تصویر العمل منفی از سوی ترکیه و قطر و احتمالا مصر مواجه خواهد شد.

محوریت اخوان المسلمین در دوئل منطقه ای

پیشتازی امارات در هجمه تبلیغاتی بر ضد قطر نشان می دهد که این اختلافات با محوریت اخوان المسلمین است که نشان دهنده مسابقه و تنش موجود میان دو طرف در رابطه با این پرونده هست، قطر به همراه ترکیه حامی سرسخت اخوانی هاست، در حالیکه امارات و عربستان از دشمن های این کشور در منطقه به شمار می روند. خشم قطر هنگامی زیاد کردن پیدا کرد که دید ترامپ روابط خوبی با جماعت اخوان المسلمین ندارد و می خواهد این گروه را در لیست گروه های تروریستی خود قرار دهد. این عنوان باعث توقف سیاست های ملاحظه کارانه ریاض در قبال اخوان نیز می شود و آنها را بیش از پیش در منطقه تضعیف می کند. با این وجود سکوت و رضایت قطر در قبال مراسم نشست سران صورت گرفته در ریاض و حتی شرکت تمیم بن حمد پادشاه قطر در این اجلاس را می توان تنها با یک منطق آن هم فشار آمریکا و شخص ترامپ جهت حضور در این مراسم موجه دانست. با این وجود تمیم بن حمد امیر قطر در نشست سران ریاض با استقبال سردی مواجه شده است و تنها با فهد بن محمود معاون نخست وزیر پادشاهی عمان و مدیر هیئت این کشور در نشست ریاض گفتگو داشت. صحبت های بسیار کمی نیز میان وی و محمد بن نایف ولیعهد عربستان رد و بدل شد. محمد بن زاید ولیعهد امارات هیچ توجهی به وی نکرد و حتی علی رغم پروتکل های بین المللی در یکی از تصویرهای یادگاری حضور تمیم را نادیده گرفت و جهت گرفتن تصویر در کنار ترامپ ایستاد.

به هر روی مشاهده صحنه تخاصم های موجود میان قطر با دیگر رژیم های عربی که تنها دو روز بعد از نشست ریاض صورت گرفت، باعث شده است این عنوان جهت افکار عمومی منطقه عادی شود که سران رژیم های حاشیه خلیج فارس در محفلی به ظاهر دوستانه در کنار هم بنشینند و در عین حال چند ساعت یا چند روز بعد اوج حملات سیاسی و دیپلماتیک آنها بر ضد یکدیگر را شاهد باشیم. این نشان دهنده عدم جدیت نشست های بین المللی این کشورها و شاخصی از سطح بالای وابستگی آنها به دیکته های خارجی هست.

سناریوی آمریکایی براندازی در قطر؛ حلقه مفقوده تنش اخیر

ملک سلمان اموال زیادی را در جریان سفر مدیر جمهور آمریکا به این کشور هزینه کرده تا علاوه بر آنچه که مطرح شده است هست، روابط خود با اسرائیل را تقویت کند. از سه سال پیش تاکنون سعودی ها چراغ سبز کاخ سفید جهت کنار گذاشتن قطر از پرونده های منطقه ای را دریافت کردند. گرچه اختلافات فیمابین این دو کشور قدمتی فراتر از این تاریخ دارد ، ولی اقدام آمریکا در این رابطه تأثیر زیادی در تیرگی روابط ریاض و دوحه داشته هست. ترامپ در صحبت خود در نشست سران کشورهای عربی در حالی به صراحت از حماس به عنوان یک جنبش تروریستی یاد کرد که دوحه یکی از افتخارات خود را جذب حماس و وارد کردن آن در روند سازش ها با تدوین منشور تازه این جنبش می داند. از سوی دیگر تفاهم آمریکا و عربستان جهت شدت یافتن تنش ها در برابر کشور عزیزمان ایران در شرایطی شکل گرفته است که قطر در مذاکرات آستانه در کنار کشور عزیزمان ایران حضور دارد. به این ترتیب می توان گفت یکی از نتیجه های پول ۴۰۰ میلیارد دلاری عربستان به آمریکا فروش قطر به این کشور هست.

بسیاری از ناظران و تحلیلگران منطقه ، عوض کردن مواضع آمریکا را علت خشم قطر از عربستان ارزیابی می کنند. در همین رابطه بسیاری از روزنامه های آمریکایی و غربی مطالبی را در نقد قطر منتشر کرده اند. تازه ترین مطالب را مجله فارین پالیسی به قلم جان هانا مسئول سابق وزارت دفاع و خارجه آمریکا و یکی از مشاوران دیک چنی معاون مدیر جمهور اسبق آمریکا منتشر کرده که در آن قطر را به حمایت از تروریسم و جنبش به کشتار آمریکایی ها در عراق متهم کرده هست. در این مقاله آمده است که قطر گروه های تروریستی را با پول خود مدیریت کرده و سلاح جهت مبارزه به سوریه ارسال کرده هست. در حالی که پیوند موجود بین حوادث ۱۱ سپتامبر با مقامات و شخصیت های مطرح سعودی این روزها به بحث ممنوعه در محافل رسانه ای آمریکا تبدیل شده، ولی این گزارش تلاش کرد پای قطر را به این پرونده باز کرده و از اقامت خالد شیخ محمد یکی از طراحان عملیات ۱۱ سپتامبر در دوحه خبر داده و تاکید کرد که قطر زمینه های فرار وی به افغانستان را قبل از اقدام سرویس های تعدادی آمریکا مبنی بر بازداشت وی فراهم کرد.

عبدالباری عطوان تحلیل گر پرسشها منطقه ای در این رابطه می نویسد که سناریویی با چراغ سبز آمریکا جهت انجام عملیات عوض کردن در حاکمیت قطر در دست اجرا است و اتفاقاتی که در شرایط حاضر رخ می دهد، آماده سازی جهت انجام این سناریو هست. عطوان می افزاید که گرچه هیچ تأییدی جهت این سناریو وجود ندارد، ولی امکان آن بعید به نظر نمی رسد. این عنوان هنگامی عادی تر نشان داده می شود که می بینیم در گذشته نیز تلاش هایی از سوی بعضی کشورهای منطقه از جمله عربستان و امارات و مصر جهت برکناری وزیر سابق قطر و روی کار آوردن مجدد پدرش در سال ۱۹۹۶ صورت گرفته بود و آنها با پول و سلاح و نظامیان خود در این کودتای ناموفق حضور داشتند.

گرچه شدت گرفتن ناگهانی تنش بین قطر و کشورهای حاشیه خلیج فارس و سایر کشورهای تحت پرچم عربستان در منطقه غافلگیرکننده بود ، ولی اصل اختلافات جهت کسی عجیب نبود. پاسخ به این سؤال که آیا اختلافات موجود قربانی را در حد یکی از رژیم های عربی منطقه خواهد داشت یا نه، سریع هست. ولی چیزی که مسلم هست، اینکه شدت یافتن این درگیری ها ، تلاش های ترامپ در تشکیل ناتوی به ظاهر اسلامی و عربی جهت مقابله با نفوذ کشور عزیزمان ایران و کشورهای منطقه را زیر پرسش برد.

منبع:مشرق

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | رسانه ای | رسانه ها | عربستان | آمریکایی | دونالد ترامپ | کشورهای عربی | عربستان سعودی

ترامپ چگونه امیر قطر را خشمگین کرد؟ ، سناریوی آمریکایی براندازی در قطر،

ترامپ چگونه امیر قطر را خشمگین کرد؟ ، سناریوی آمریکایی براندازی در قطر،

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog